yo Radio Kfor
Degjo Online Mbylle

Radio K4 on Facebook

Our Favourite of the WeekMOVIE BOX

Lajmet e Fundit

Find more about Weather in Pristina, KV
Click for weather forecast


Shënohet Dita Botërore e Meteorologjisë

23.03.18

Sot (23 mars), edhe në Kosovë shënohet Dita Botërore e Meteorologjisë përmes aktiviteteve të ndryshme që Instituti Hidrometeorologjik i Kosovës organizon .
Moto e shënimit të Ditës Botërore të Meteorologjisë këtë vit është “Moti-gati, klima-zgjuar”.

Aktiviteti qendror, do të realizohet në Fshatin Skivjan të Gjakovës me ç’rast do të bëhet inaugurimi i Stacionit Meteorologjik Automatik.

Kujtojmë që Dita Botërore e Meteorologjisë është themeluar më 23 mars të vitit 1950 , si organizatë ndërqeveritare dhe agjenci e veçantë e Kombeve të Bashkuara e cila bashkon 188 shtete anëtare me qëllim të përmirësimit të bashkëpunimit ndërkombëtar në fushën e shërbimeve meteorologjike, e cila është pasardhëse e Organizatës Internacionale Meteorologjike, e themeluar në vitin 1873 në Vjenë .

më shumë...


Shënohet Dita Botërore e Tuberkulozit

23.03.18

Me moton “Mendoni ardhërinë tonë, një Kosovë pa Tuberkuloz”, edhe në Kosovë u shënua sot Dita Botërore e Tuberkulozit, (23 marsi) organizuar nga Ministria e Shëndetësisë në bashkëpunim me IKSHP, Zyrën e OBSh-së në Kosovë dhe partnerët e tjerë.

Manifestimi qëndror i shënimit të kësaj dite u zhvillua në Qendrën Kryesore të Mjekësisë Familjare në Ferizaj, ku ishte i pranishëm edhe Ministri i Shëndetësisë, Uran Ismajli.

Në këtë manifestim me karakter promovues dhe festiv, u bënë prezantime të ndryshme përsa i takon kësaj sëmundjeje si dhe u shpalos roli dhe kontributi i CDF dhe Fondit Global , prezantimi nga IKSHPK:Laboratori referent per TB, si dhe në fund u vizitua Njësia për Sëmundje Respiratore dhe Tuberkuloz në Ferizaj.

më shumë...


“Punëtoria e parë Kosova Makers League” ka përfunduar me sukses

23.03.18

Të mërkurën dhe të enjtën me datën 21 dhe 22 u mbajt “Punëtoria e parë KOSOVA MAKERS LEAGUE” në zyret e BONEVET Prishtina dhe BONEVET Gjakova.
Në një prononcim për Radio KFOR-in, koordinatori i projekteve në 'Kosova Makers League' z. Bonart Ajvazi tha:
“Në punëtori pjesëmarrës ishin gjithësej 46 shkolla nga e gjithë Kosova.Trajnimi zgjati 3 orë e gjysmë, ku mentorët e ekipeve u trajnuan rreth robotikës, programimit, robotit mBot dhe gjuhës programuese Scratch. Gjithashtu, mentorët patën mundësi të njoftohen me njëri-tjetrin kështu duke ndarë eksperiencën e tyre që e kanë në shkolla dhe me nxënës. Falë punës së palodhshme të ekipit “KOSOVA MAKERS LEAGUE”, gjithçka shkoi për mrekulli dhe mentorët e shkollave u ndanë shumë të kënaqur. Raundi i parë i garës do të mbahet në javën e fundit të muajit Prill, ku shkollat pjesëmarrëse në punëtorinë e parë do të garojnë mesvete.”

më shumë...


“Museum of Broken Relationships” edhe në Kosovë

23.03.18

Ndarjet janë të dhimbshme, sidomos nga ata persona që futen brenda shpirtit dhe mendjes tënde, qoftë i/e dashuri/a , shokë/shoqe apo ndonjë familjar. Për t’ua zbutur dhembjen e ndarjes “Museum of Broken Relationships- Kosovo”, u ka ofruar mundësi të gjithëve pa marrë parasysh moshën e tyre, të bëhen pjesë e koleksionimit, ruajtjes dhe ekspozimin e objekteve të dhuruara nga personat që përfundojnë lidhjet e tyre.
“Museum of Broken Relationships” do të jetë i hapur nga data 3 maj deri më datën 3 qershor, në Muzeun Kombëtar të Kosovës.

Për të biseduar rreth projektit në fjalë, në studion e Radio KFOR-it të ftuar ishin dy kordinatorët e “Museum of Broken Relationships”, Tringa Kasneci dhe Kushtrim Fetahu. Gjatë bisedës me moderatoren Vjosa Spahiu, Tringa tregoi se “Muzeu i Marrëdhënieve të Thyera” është një projekt global i iniciuar nga Olinka Vištica dhe Dražen Grubišić. “Ata kishin qenë të dashuruar për katër vite me radhë dhe pas ndarjes kanë vendosur që gjësendet e tyre të përbashkëta t’i ekspozojnë edhe për të tjerët”, tha Tringa. Ajo tregoi se në Muze dërgohen gjësende dhe histori shumë interesante. Për dëgjuesit e Radio KFOR-it, ajo tha gjithashtu se ishin disa histori që i kishin bërë përshtypje, e njëra nga to ishte edhe një ndërresë sportive e basketbollit – ku kishte të përfshirë edhe përshkrimin, “Ai ishte një basketbollist”,  që Tringa e ndau me dëgjesit e Radios me shumë e shumë histori të tjera, që ishin shumë interesante.

më shumë...


Petrit Çeku me koncert në Kroaci

23.03.18

Kitaristi me prejardhje nga Kosova Petrit Çeku, sot do të performojë në ‘Institutin Kroat të Muzikës’ në Zagreb.
Kitaristi Çeku filloi të luaj në kitarë që nga mosha pesë vjeçare duke vazhduar karrierën profesionale në kitare dhe duke përfunduar Akademinë e Muzikës në qytetin e Zagrebit.
Ai është paraqitur në spektakle, festivale dhe koncerte personale të shumta në të cilat triumfoi duke sjellur performanca mbresëlënëse.

Kitaristi Çeku konsiderohet si njëri ndër kitaristët më të mirë në Evropë, në vitin 2004 ai u shpërblye me çmimin ‘Andres Segovia’, në festivalin ‘International Competition for Young Guitarists’ në Gjermani, ndërkaq në vitin 2012 ai u nderua në Kaliforni të SHBA-ve në ngjarjen  ‘Parkening International Guitar Competition’. 

më shumë...


Tre rokeret më të mirë shqiptarë së shpejti në Prishtinë

23.03.18

Treshja e famshme në përbërje të rokerëve shqiptarë, Redon Makashi, Elton Deda e Aleksandër Gjoka, do të vijnë me një koncert të madh në Prishtinë, përcjellur nga një orkestër e madhe muzikore.

Ky koncert do të mbahet më 14 prill, në Sallën 1 tetori në Prishtinë, ndërsa vetë treshja janë angazhuar që të konkretizojnë të gjitha punët teknike e profesionale rreth koncertit, të cilët edhe nëpërmjet rrjeteve sociale kanë pyetur, nëse prishtinasit janë gati për këtë super koncert.

më shumë...


Së shpejti fillon “ChopinPianoFEST”

23.03.18

Muzika është gjuha e përbashkët e komunikimit dhe bashkëpunimit, e këtë më së miri e di festivali “ChopinPianoFEST”, një festival tashmë tradicional i cili mbahet në Prishtinë. Edicioni i 9-të me radhë “ChopinPianoFEST”, do të mbahet nga data 5 deri më 24 prill, ku gjatë kësaj periudhe do të mbahen një maratonë koncertesh me performues të shkëlqyeshëm nga vende të ndryshme, do të mbahen 14 koncerte, 17 performues të shkëlqyeshëm, 3 koncerte me talentë të rinj, si dhe masterklasa dhe ligjërata.

“Chopin Piano FEST" është themeluar, në vitin 2010, nga Shoqata Chopin e Kosovës, si anëtari më i ri i Federatës Ndërkombëtare të Shoqatave Chopin, pjesë e UNESCO-s.

më shumë...


Florent Abrashi sonte në Rockuzinë

22.03.18

Kantautori tashmë i njohur Florent Abrashi, sonte do të performojë live në restorantin “Rokuzine “, në Prishtinë prej ores 21:00.

Kujtojmë që Florent Abrashi karrierën e tij muzikore e ka nisur në spektaklin e talentëve të rinj “The Voice of Albania”, atje ku ka triumfuar si zëri më i mirë i shqiptarëve.

Që nga ajo kohë, këngëtari nuk është ndalur së realizuari projekte të njëpasnjëshme muzikore, të cilat gjithnjë janë mirëpritur nga fansat e muzikës së tij.

më shumë...


Drake paralajmëron projektin e ri

22.03.18

Pak kohë pasi solli super-hitin “God’s Plan” i cili po vazhdon të jetë i pozicionuar lart në Billboard, këngëtari i famshëm Drake ka paralajmëruar edhe një tjetër këngë të re.

 “Kënga e re po vjen së shpejti”, ka shkruar ai në faqën e tij zyrtare në Instagram.

Drake gjithashtu bëri të ditur se projekti i ri, mbanë firmën e Murda Beatz, mirëpo asnjë detaj tjetër rreth datës apo titullit të këngës së re, nuk është paralajmëruar.

më shumë...


Sot shënohet Dita Botërore e Ujit

22.03.18

22 Marsi shënon Ditën Botërore të ujit. Kjo ditë ndërkombëtare  ka të bëjë me përqendrimin e vëmendjes në rëndësinë e ujit. Tema e sivjetme për ‘Ditën Botërore të Ujit 2018’ është 'Natyra për Ujë' - duke eksploruar zgjidhjet e bazuara në natyrë dhe dhe sfidat e mungesës së ujit me të cilat përballemi në shekullin e 21-të.
Ekosistemet e dëmtuara ndikojnë në sasinë dhe cilësinë e ujit të disponueshëm për konsum njerëzor. Sipas Kombeve të Bashkuara sot, në botë, mbi 663 milionë njerëz jetojnë pa një furnizim të sigurt me ujë pranë shtëpive të tyre, duke shpenzuar orë të panumërta në radhë ose duke udhëtuar në burime të largëta dhe duke u përballur me ndikimet shëndetësore të përdorimit të ujit të kontaminuar.
Me rastin e ditës ndërkombëtare të ujit Ministria e Mjedisit dhe Planifikimit Hapësinor e Kosovës, ka organizuar aktivitete dhe fushatë sensibilizuese për kujdesin ndaj ujit.

Zyrtari për edukim dhe ndërgjegjësim mjedisor nga Ministria e Mjedisit dhe Planifikimit Hapësinor, Besmir Kokollari, në një intervistë për Radio KFOR-in tregoi për rëndësinë e shënimit të kësaj dite dhe aktivitetet që do të mbahen për nderë të kësaj dite.
“Specifikë e kësaj ngjarje është që ne si këshill organizativ kemi vendosur që këtë ditë ta shënojmë në qytetin e Gjilanit, do të shpërndajmë materiale promovuese  dhe disa broshura me karakter edukues dhe ndërgjegjësues për ditën botërore të ujit, po ashtu do të mbahet një tryezë me temën ‘Natyra për Ujin’ dhe disa prezentime të sfidave të resurseve ujore, diskutime dhe rekomandime ”.

më shumë...


Lexo më Shumë