< Para 1 2 3262 263 264 Pas >

‘New Age’ sjell garën ‘Spelling Bee’

25.05.18

Spelling Bee, tradita shumëvjeçare e vendeve anglishtfolëse tani ka arritur edhe në Prishtinë.  Është ‘New Age School’, ajo që pikërisht këtë shtunë mbanë “Spelling Bee”, garën e cila ka filluar qysh në fillim të muajit Maj dhe po kulmohet më 26 Maj në Bibliotekën e Qytetit “Hivzi Sulejmani”.
‘Spelling Bee’ është garë e shkronjëzimit e cila përbëhet nga pjesëmarrësit të cilët janë nxënës të ‘New Age’, juria dhe lexuesi i fjalëve i cili ka një ndër rolet më të rëndësishme në program, pasi ai shqipton fjalët për secilin garues.
Pjesëmarrësit në ‘Spelling Bee garojnë’ në shkronjëzimin verbal të fjalëve ku vlerësohet saktësia mbi shpejtësinë  dhe ashtu sikurse edhe në vendet e tjera,edhe organizimi i New Age, ka rregulla si: Përzgjedhja e fjalëve nga pjesëmarrësit bëhet me tërheqjen e një numri nga kutia e listës së përgjithshme, Pjesëmarrësi ka një minutë kohë në mikrofon dhe me të filluar shkronjëzimin e fjalës, ai mund të ndalet dhe të rifilloj vetëm edhe një herë shkronjëzimin e fjalës mirëpo pa ndryshuar radhitjen e shkronjave të  thëna paraprakisht, në të kundërtën eliminohet automatikisht nga gara.
Në një intervistë për Radio KFOR-in, drejtori ekzekutiv i New Age School, Dhimitri Bibolli tregoi se si lindi idea për një garë të tillë:

më shumë...


‘Live It Up’ nga Will Smith, Era Istrefi dhe Nicky Jam - Audio

25.05.18

Më në fund u publikua kënga zyrtare e Kupës së Botës “Live It Up”, nga  Nicky Jam , Will Smith dhe Era Istrefi, prodhuar nga “Diplo”, të cilët deklaruan se kënga në fjalë është kënga më "ndërkombëtare" që kishin bërë ndonjëherë”.

Kupa Botërore, e njohur si "ngjarja më e madhe në futboll"  zhvillohet çdo katër vjet dhe sjell ekipe nga e gjithë bota për të konkurruar për nderimet më të larta. 

më shumë...


Ermal Meta me videoklip të ri – “Nga agimi në perëndim”

25.05.18

Pas sukseseve të shumta këngëtari,  Ermal Meta, sjell videoklipin e ri “Dal Alba Al Tramonto”( “Nga agimi në perëndim”).  Të gjesh dashurinë në tre minuta, kjo është fabula e videoklipit të ri e kantautorit të talentuar Ermal Meta. Kënga është pjesë e albumit të suksesshëm “Non Abiammo Armi”, i publikuar në muajin Shkurt 2018.

I realizuar nga “Slim Dogs Productions”, videoja e këngës realizohet në një lokal që organizon takime të shpejta mes njerëzve që duan të gjejnë dashurinë në tre minuta.

më shumë...


Blerta Hoti me ekspozitë në Francë

25.05.18

Artistja Blerta Hoti nga Kosova është paraqitur me një ekspozitë personale në  ‘Galerinë Pianos Croses’, në qytetin Gaillard në Francë.
Artistja Hoti nëpërmes artit të saj unik, ka arritur të jetë pjesë e shumë ateleve botërore duke ekspozuar artin e saj.

Ajo në ekzozitën e saj të tretë është prezantuar me pikturat e saj që i ka titulluar “Përjetimet shpirtërore”. Gjithsej 15 piktura të dimensioneve të ndryshme, teknika vaj në pëlhurë janë prezantuar në këtë ekspozitë. 

më shumë...


Dua Lipa së shpejti edhe disenjatore

25.05.18

Një nga këngëtaret më të suksesshme në industrinë e muzikës, tani po fillon edhe një rrugëtim të ri, kësaj radhe në një spektër krejtësisht tjetër.
Përmes një videoje të publikuar, kuptojmë përkushtimin e saj edhe në fushën e modës, për të cilën ajo tregon se luan një rol të rëndësishëm në jetën e saj.

Ajo ka paralajmëruar koleksionin e saj të ri të veshjeve, në bashkëpunimin me brendin e famshëm “Nyden”.

më shumë...


“Kumihimo Workshop” në Prishtinë

25.05.18

Sot, në ora 13:30 në Muzeun e Kosovës, do të zhvillohet një ngjarje shumë interesante, përmes së cilës tradita japoneze 1500 vjeçare do të mbaj puntorinë “Kumihimo Workshop”.


këtë puntori, artisti nga Japonia Hoko Tokoro prezanton teknikën tradicionale japoneze të quajtur Kumihimo, për krijimin e gërshetave me ngjyra nga fijet e mëndafshit.
 

më shumë...


24 Maji - Dita Evropiane e Parqeve

24.05.18

Dita Evropiane e Parqeve për herë të parë u promovua në vitin 1999, me nismën e EUROPARC Federation. Kjo ditë festohet veçanërisht në qytetet e mëdha të Evropës, ku parqet, shërbejnë si "mushkëritë e qytetit" si pasojë e përqendrimit të lartë të trafikut, të industrisë dhe zhurmës.
Një problem i tillë global, është duke u ndjerë edhe tek ne në Kosovë. Duke parë në vazhdimësi betonimin e Prishtinës dhe në të njëjtën kohë duke e ditur rëndësinë e gjelbërimit, arkitektja për rigjenerim urban, në komunën e Prishtinës, Mimoza Sylejmani, tregoi enkas për Radio KFOR-in se vetëm gjatë vitit të kaluar janë krijuar 5 parqe, janë mbjellur diku afër 5 mijë drunjë dekorativ , po ashtu janë edhe 50 mijë lule që i ka mbjellë “Hortikultura”. Mimoza më tutje tregoi se jo vetëm gjatë vitit të kaluar, por edhe këtë vit së bashku me bizneset kanë mbjellë 800 drunjë dhe se janë duke punuar në gjelbërimin e mëtutjeshëm.

më shumë...


Fushatë për rëndësinë e Edukimit mbi Median dhe Informacionin

24.05.18

Instituti për Politika Zhvillimore (INDEP) në bashkëpunim me UNESCO-n dhe Bashkimin Europian (BE) kanë lansuar fushatën vetëdijësuese për rëndësinë e Edukimit mbi Median dhe Informacionin.
Ky institut është në fazën e fundit të projektit “Building Trust in Media in South East Europe and Turkey” dhe ka lansuar fushatën ‘MIL CLICKS’, që synon ta rrisë vetëdijësimin e njerëzve në Kosovë për rëndësinë e edukimit mbi median dhe informacionin në përditshmërinë tonë.
Përmes këtyre llogarive në rrjetet sociale, do të shpërndahen video,  grafika, fotografi, artikuj dhe uebfaqe që do të shërbejnë si udhëzime bazë. ‘MIL CLICKS in Albanian’ është inovacion i UNESCO-s, partnerëve dhe qytetarëve në mbështetjen e shkathtësive të Edukimit mbi Median dhe Informacionin (EMI) përmes angazhimit në të menduarit kritik dhe klikimit të mençur.
Një një intervistë për Radio KFOR-in koordinatorja e këtij projekti Gentiana Paçarizi, tregoi më shumë për këtë projekt:

më shumë...


Sonte jepet filmi “Bikes VS Cars”

24.05.18

Me nismën e Learta Hollajt (Hulumtuese e Lartë  në INDEP) dhe Nektar Duma (Arkitekt nga Bashkësia e Shkodrës) sot në ora 20:00, në teatrin Armata, në Prishtinë  do të shfaqet filmi dokumentar "Bikes vs Cars" me regji të Fredrik Gertten.
Ky film përshkruan krizën globale si: klima, burimet e tokës, qytetet ku sipërfaqja e tërë konsumohet nga makina, një kaos gjithnjë në rritje, ku biçikleta vlerësohet si një mjet i madh për ndryshim, por interesat e fuqishme që përfitojnë nga kompanitë private të makinave që investojnë miliarda çdo vit në lobim dhe reklamim për të mbrojtur biznesin e tyre, pengon zhvillimin e këtij rekreacioni që do të ishte i dobishëm për të gjithë.

Sipas koordinatorit të qendrës “Termokiss”, Edonis Hashani, dokumentari respektiv mund të quhet një përrallë e qyteteve të mbipopulluara.

më shumë...


Programerja Elena Gjevukaj e ftuar në Radio KFOR

24.05.18

Të rinjtë nga Kosova po dëshmojnë talentin dhe përkushtimin e tyre në shumë fusha edhe ndërkombëtarisht. Elena Gjevukaj një programere nga Kosova, e ftuar në një intervistë në emisionin e pasdites në Radio KFOR, te gazetarja Trëndelina Duli, tregoi më shumë për punën që ajo bën dhe për përfshirjen e saj në një projekt me kompaninë prestigjioze botërore ‘Google’.
Gjevukaj tregoi për programin ‘Google Summer of Code’, për të cilën ajo do të punojë. Ky program global i mundëson studentët nga e gjithë bota të jenë pjesë e ‘Open source’ në mënyrë që tu lehtësoj atyre t’i bëjnë më lehtë punët në këtë projekt.

më shumë...


< Para 1 2 3262 263 264 Pas >