Festivali ‘FemaArt’ hap thirrje për aplikim

13.02.18

Artpolis – Qendra për Art dhe Komunitet organizon festivalin e parë dhe të vetëm feminist në Kosovë “FEMART”, edicion ky i gjashti me radhë, duke filluar nga data 25 deri më 30 Maj 2018, në Prishtinë.

Mundësia për aplikim është ofruar nga data 09 Shkurt dhe do të jetë e hapur deri më 30 Mars.

Gjithashtu në faqen zyrtare të “FEMART” tregohet edhe për disiplinat artistike që do të përfshihen përgjatë aktivitetit.

FEMART çdo vit angazhon qindra artiste dhe aktiviste nga mbarë bota të cilat shfaqin angazhimet e tyre kreative përmes: Shfaqjeve Teatrale, Filmit, Film Dokumentar, Film të Shkurtër, Leximeve Skenike, Artit Vizuel, Ekspozitave, Performancave, Koncerteve, Promovime Librash, Ligjëratave, Punëtorive, Paneleve të Diskutimeve dhe Prezantime të ndryshme në formë të artit.

më shumë...


Sot shënohet dita botërore e Radios

13.02.18

13 shkurti shënon ditën botërore të Radios.

Radio është medium masiv që arrin audiencën më të gjerë në botë.  Ky medium njihet gjithashtu si një mjet komunikimi i fuqishëm, por me kosto të ulët. Radioja është e përshtatshme për të arritur komunitetet e largëta për të gjitha kategoritë e njerëzve.

Konferenca e Përgjithshme e UNESCO-s, në vitit 2013, shpalli 13 Shkurtin  ‘Ditën Botërore të Radios’.

Radioja është ende mediumi më dinamik, reaktiv dhe i angazhuar, duke iu përshtatur ndryshimeve të shekullit 21 dhe duke ofruar mënyra të reja për të bashkëvepruar dhe marrë pjesë me publikun.

Për më tepër, radioja ka një rol të fortë dhe të veçantë në komunikimin emergjent dhe në lehtësimin e fatkeqësive. Ky medium ofron mundësinë për të ushqyer diversitetin, si një forcë për dialog dhe tolerance në shoqëri.

Objektivat e shënimit të kësaj dite janë të rrisin ndërgjegjësimin e publikut dhe mediave mbi rëndësinë e radios, për të inkurajuar vendimmarrësit për të krijuar dhe siguruar qasje në informata përmes radios,  si dhe për të rritur rrjetëzimin dhe bashkëpunimin ndërkombëtar midis transmetuesve.

Profesori universitar i gazetarisë dhe ish-gazetari i Radios Evropa e Lirë, Rrahman Pacarizi, për Radio KFOR-in tregoi për rëndësinë e radios në shoqëri: 

më shumë...


Teatri Kombëtar në Prishtinë sjell shfaqjen “Bardh”

13.02.18

Në Teatrin Kombëtar të Kosovës, këtë të mërkurë (14 shkurt) vjen shfaqja “Bardh”, me tekst të Dubravko Mihanovic dhe me regji të Fatos Berishës.

Drama “Bardh” e dramaturgut kroat Dubravko Mihanovic është një tregim me dialog minimalistik të dy personazheve, të cilat janë mjeshtri dhe ndihmësi i tij që lyejnë me ngjyrë muret e një banese.

Ata tentojnë të krijojnë një lloj komunikimi, duke filluar bisedën me tema të përgjithshme siq janë futbolli dhe telashet familjare, për t’u futur ngadalë në përkufizime për hapësirën që i rrethon dhe botën e tyre.

Drama “Bardh” është shpërblyer në vitin 1998 me çmimin vjetor kroat të Ministrisë së kulturës së Kroacisë. 

më shumë...


Elvana Gjata rikthehet fuqishëm - Video

12.02.18

Pas një pauze në skenën muzikore, këngëtarja e njohur, Elvana Gjata është rikthyer përmes një koncerti Live, të realizuar me rastin e ditëlindjes së saj.

Në këtë koncert të veçant, artistja ka intepretuar LIVE këngët e albumit të saj të ri, i cili u mirëprit jashtëzakonisht mirë nga fansat e saj të shumtë.

Kësaj rradhe, Elvana ka bashkëpunuar me kantautorin e njohur, Pirro Çako dhe me kompozitorin e njohur nga Shkupi, Darko Dimitrov, ndërsa pothuajse të gjitha tekstet e këngëve janë krijuar nga vet këngëtarja.

më shumë...


Një rrëfim dashurie vjen në teatrin “Dodona”

12.02.18

Për herë të parë, Teatri “Dodona” sjell një rrëfim dashurie me fuqi të jashtëzakonshme poetike, një ndjenjë të frikshme që eksploron lojërat e joshjes, tradhtisë dhe pushtimit, ku veprimi fokusohet në një orë të thjeshtë të kohës së lojës dhe gjuha është e mbushur me metafora, ironi, sarkazëm e humor të zi.

“Kuartet” është një dramë tragjikomike e autorit gjerman Heiner Muller, e përkthyer për herë të parë në gjuhën shqipe nga Alban Beqiraj, e inskenuar nga regjisori austriak, Andreas Pronegg.

Aktori Ermal Rexha, njëherësh producent i shfaqjes, për Radio KFOR-in, deklaroi se ky projekt  ngërthen në vete kërcënimin e kulturës, dallimin e natyrës dhe na lë të kuptohet se shkatërrimi i marrëdhënieve midis gjinive, padyshim mbetet një temë aktuale.

“Përmes këtij projekti, përveç krijimit të një shfaqjeje atraktive dhe domethënëse për dashamirët e teatrit, poashtu kemi krijuar bashkëpunim të shkëlqyeshëm mes teatrit “Dodona”,  regjisorit austriak Andreas Pronegg, ambasadës Austriake në Kosovë si dhe Komunës së Prishtinës, të cilët e kanë përkrahur shumë këtë projekt”, tha mes tjerash producenti Rexha. 

më shumë...


Hapet 'Festivali Olimpik' dhe 'Panairi i Sportit' në Prishtinë

12.02.18

Sot (12.02.2018) në sheshin ‘Zahir Pajaziti’ në Prishtinë zyrtarisht u bë hapja e ‘Festivalit Olimpik Pyeong Chang 2018’.

Në kuadër të këtij festivali për nder të Lojërave Olimpike që po mbahen në Korenë e Jugut, do të hapet edhe Panairi i Sportit ‘Prishtina 2018’. 

Ministri i Kulturës Rinisë dhe Sportit të Kosovës, Kujtim Gashi ka konfirmuar pjesëmarrjen e tij në hapjen solemne të këtij festivali. 

Në Panairin e Sportit do të paraqiten klube të ndryshme sportive, përderisa nxënës të shkollave fillore do të kenë mundësi të mësojnë më shumë rreth sporteve të tyre të pëlqyera.
Ndryshe, Kosova është duke u përfaqësuar në Lojërat Olimpike 2018  'Pyeong Chang’ me skijatorin Albin Tahiri.  

më shumë...


Kosova pjesë e Olimpiadës Dimërore në Korenë e Jugut

09.02.18

Ekipi Olimpik i Kosovës ka parakaluar në ceremoninë hapëse të Lojërave Olimpike Dimërore ‘PyeongChang 2018’, që po mbahen në Korenë e Jugut.

Ceremonia e happjes së Lojërave Olimpike Dimërore ka filluar nga ora 12:00, ku të gjitha shtetet një nga një kanë kryer parakalimin e tyre.

Ekipit Olimpik të Kosovës i priu skitari i njohur, Albin Tahiri, i cili do paraqitet në pesë disiplina në sportin e skitarisë, në përpjekje për t’i bërë krenarë kosovarët, meqenëse është garuesi i vetëm kosovarë që merrë pjesë në këto Lojra Olimpike.

Ekipi përbëhet edhe nga trajneri Agim Pupovci dhe kryetari i Federatës Skitare të Kosovës, Milaim Kelmendi. 

më shumë...


Një yll me emrin Pranvera - Foto

09.02.18

Nëse kohë më parë gjithësia na është dukur e pa arritshme, tani është ofruar më shumë se kurrë, falë teknologjisë, shkencëtarëve dhe talentëve të rinjë.

Një asteroid i gjithësisë është emëruar me emrin e kosovarës 21 vjeçare, Pranvera Hyseni nga Vushtrria, e cila është edhe themeluese e programit të parë astronomik në Kosovë.

Vet kjo protagoniste, ka mbetur pa fjalë që një planet i vogël, tani bartë emrin e saj.

E ftuar për një intervistë në Radio KFOR, tek moderatorja Vjosa Spahiu Gola, Pranvera shpalosi të gjitha sukseset e Klubit që ajo drejton, sfidat që ka profesioni i astronomisë, por edhe kënaqësinë që të ofron ushtrimi i këtij profesioni të veçantë.

 “Shkuarja ime në NASA do të mbetet një nga kujtimet më të bukura të jetës sime, meqenëse për këtë moment, kisha ëndërruar qysh në fëmijërinë time”, ka thënë mes tjerash Pranvera, e cila e entuziazmuar shpalosi emocionet e këtij takimi, në të cilin marrin pjesë vetëm shkencëtarët e autorizuar të NASA-s. 

më shumë...


Ermal Meta dhe Fabrizio Moro rikthehen në Sanremo

09.02.18

Ermal Meta dhe Fabrizio Moro rikthehen përsëri në festivalin Italian të Sanremos, pas një pezullimi që mediat italiane dyshuan për plagjiaturë.
Një gjë e tillë u hodh poshtë falë reagimit të zv.drejtorit të Rai Uno-s, Claudio Fasulo.

Dyshimet filluan në ngjajshmërinë e një pjesë të tekstit, të këngës pjesëmarrëse “Non mi avete fatto niente” (Nuk më keni bërë asgjë), me këngën “Silenzio” të Ambra Calvanit dhe Gabriele De Pascalit, që ishte prezantuar në edicionin e “Sanremo”-s për të rinjtë, në vitin 2016.
Pas kësaj përballjeje aspak të këndshme, e rëndësishme është që Ermal Meta dhe Fabrizio Moron do vazhdojnë të garojnë në festivalin e Sanremos.

më shumë...


Kinemaja ABC shfaq filma pa pagesë

08.02.18

Nga dita e sotme, (08.02.2018), kinemaja ABC, në Prishtinë, do të shfaq 14 filma kosovarë të mbështetur nga QKK (Qendra Kinematografike e Kosovës).

Kjo nismë erdhi si rezultat i nënshkrimit të Memorandum Bashkëpunimit në mes të Ministrisë së Kulturës, Qendrës Kinematografike të Kosovës dhe N.SH. "ABC GENCI".

Për 10 ditë rresht, do të shfaqen filmat kosovarë të cilët kanë pasur suksese të jashtëzakonshme ndërkombëtare, prej nominimit për çmimin OSCAR e deri te pjesëmarrja në festivalet e mëdha të filmave, siq janë festivalet e Karlovy Vary, Venedikut, Sarajevës, Varshavës, Tallinnit, Kairos, Montrealit, etj.

Për publikun filmat do të fillojnë të shfaqen nga dita e sotme (08 shkurt) në orën 16:00, me shfaqjen e filmave: “Shok” nga Jamie Donoughue, “Home” nga More Raça, “Ballkoni” nga Lendita Zeqiraj, “Si qeni n’rrush” nga Driton Hajredini dhe Yll Çitaku.
Në ditët në vijim do të shfaqen filma tjerë si: “Kolona” nga 
Ujkan Hysaj, “Daullet e Rezistencës” nga Mathieu Jouffre, "Me dasht” nga Ilir Hasanaj, “Trapped by Law” nga Sami Mustafa, “Home Sweet Home” nga Faton Bajraktari, “Tri Dritare dhe një Varje” nga Isa Qosja, “Martesa” nga Blerta Zeqiri, “T’padashtun” nga Edon Rizvanolli, “Eho” nga Dren Zherka dhe “Babai” nga Visar Morina.

Më poshtë lajmit mund të njiheni me orarin e plotë të shfaqjes së filmave në kinemanë ABC në Prishtinë:

më shumë...