‘Origami’ titullohet kënga më e re nga Era Istrefi - Video

22.03.18

Këngëtarja kosovare e njohur botërisht, Era Istrefi me një video tetëmbëdhjet sekondëshe, ka paralajmëruar projektin e saj më të ri muzikor.
Në këtë video, Era tregon se këngën e saj më të re e ka realizuar në bashkëpunim me producentin dhe DJ e njohur nga Afrika e Jugut, Maphorisa.

Era ka lënë të kuptohet gjithashtu se kënga e saj më e re është titulluar ‘Origami’, dhe vjen 5 muaj pas këngës “No i Love Yous”, të cilën e realizoi në bashkëpunim me këngëtarin me famë botërore, French Montanan.
Ende nuk është caktuar ndonjë datë zyrtare për publikimin e këngës ‘Origami’, mirëpo më poshtë lajmit mund të shihni videon paralajmëruese të këngës më të re nga Era Istrefi dhe Maphorisa:

më shumë...


Shpat Deda këndon sonte në Prishtinë

21.03.18

Fansat e këngëtarit Shpat Deda do të kenë mundësi të argëtohen sonte nën tingujt e këngëve të tij.

Këngëtari Deda do të shoqërohet nga bendi në përbërje të muzicientëve, Nesim Maxhuni, Fatjon Miftari dhe Art Lokaj.


Kjo mbrëmje muzikore do të zhvillohet sonte (21 mars) në Balle’s club, në Prishtinë prej orës 22:00.

më shumë...


Edhe në Kosovë shënohet Dita Botërore e Sindromës Down

21.03.18

Sot, më 21 mars, shënohet dita Botërore e Sindromës Down, e cila si datë është shënuar në vitin 2006 nga Shoqata Kombëtare e Sindromës Down në Amerikë, duke u ndjekur më pas nga shumë shtete të botës.
Një rezolutë për ta përcaktuar 21 Marsin si ditën ndërkombëtare të sindromës Down është adaptuar me konsensus nga Asambleja e Përgjithsme e Kombeve të Bashkuara në dhjetor të vitit 2011.
Në këtë ditë, organizatat që punojnë për këtë çështje, organizojnë dhe marrin pjesë në aktivitete që synojnë ngritjen e ndërgjegjësimit të popullatës për Sindromën Down.
Edhe Organizata “Down Syndrome Kosova”, e cila për mision ka respektimin e të drejtave të njeriut, dinjitetin e personave me sindromën Down duke siguruar informata dhekomunikim për komunitetin dhe profesionistët e fushave përkatëse me qëllim të zhvillimit të potencialit dhe aftësive për jetesë të pavarur, shënon këtë ditë përmes një kampanje me një mori aktivitetesh për të ngritur vetëdijen dhe ndërgjegjësimin për këtë çështje dhe kujdesin e shtuar ndaj personave me Sindromën Down.

Drejtoresha e kësaj Organizate, Sebahate Hajdini Beqiri, në një prononcim dhënë Radio KFOR-it, na dha detaje më shumë përsa i takon aktiviteteve që do të shënohen sot dhe shprehu paknaqësitë e saj si udhëheqëse e Organizatës përkatëse për trajtim të pa barabartë të personave me Down Sindrom: “Këto vitet e fundit është parë që Institucionet e vendit kanë lëvizur procese drejt përmirësimit të jetës së personave me aftësi të kufizuar, mirëpo kjo është e mjaftueshme, meqenëse personat me sindromën Down, akoma nuk kanë trajtim të barabartë sa i përket arsimit, punësimit e sidomos, kemi mungesë të madhe të shërbimeve profesionale për të cilat kanë nevojë personat me sindromën Down”, u shpreh Znj. Hajdini Beqiri.

më shumë...


Admirali James Foggo dhe Komandanti Cuoci takojnë studentët e AAB-së

21.03.18

KFOR-i në bashkëpunim me Kolegjin AAB dhe Qendrën Kosovare për Studime të sigurisë, mbajtën një takim debatues me studentët e këtij kolegji.Të ftuarit special të këtij debati ishin Komandanti i NATO-s Admirali James Foggo III dhe Komandanti i KFOR-it, Gjeneral Major Salvatore Cuoci.

Ndër të tjera, ata diskutuan për rëndësinë e rolit të NATO-së në Kosovë duke rikujtuar gatishmërinë dhe përkrahjën e vazhdueshme të këtij misioni për ruajtjen e paqes dhe stabilitetit në vend.

më shumë...


Sot Dita Ndërkombëtare për Zhdukjen e Diskriminimit Racor

21.03.18

Rrallëherë mund të ndodhë që në një ditë të vetme siq është data 21 Mars, bota të festojë dhe përkujtojë një sërë gjërash njëherazi: Ditën Ndërkombëtare për Zhdukjen e Diskriminimit Racor, për të cilën do të flasim në vijim, Ditën Botërore të Poezisë, Ditën Botërore të Down Sindromës dhe Ditën Ndërkombëtare të Pyjeve.
Sot është ditë e parë e pranverës, por është edhe Dita Ndërkombëtare e Luftës Kundër Diskriminimit Racor.
Është një datë e shënuar, e përcaktuar nga Kombet e Bashkuara për të kujtuar një nga masakrat e shumta të historisë së njerëzimit që kanë për bazë idenë se, qeniet njerëzore nuk janë të gjitha të barabarta.

Në këtë ditë kujtohet 21 marsi i vitit 1960, kur në Republikën Jugafrikane u vranë 69 njerëz që po demonstronin paqësisht kundër aparteidit.
Kosova është një nga vendet e para të rajonit që ka aprovuar Ligjin Kundër Diskriminimit, që në fillim të vitit 2004, megjithatë që nga ajo kohë, 14 vite pas aprovimit të ligjit ende luftohet kjo dukuri.
Luftimi i diskriminimit është një nga sfidat më të mëdha të shoqërisë sonë, jo vetëm në Kosovë, por edhe në Europë e më tej. Individëve në shumë vende në tërë botën ende u mohohet trajtimi i barabartë, për shkak të etnisë së tyre, gjinisë, orientimit seksual, aftësive fizike, prejardhjes, moshës, kombësisë, gjuhës, fesë, mendimit politik apo diçka të ngjashme.
Sipas autoriteteve të zbatimit të ligjit në Kosovë, zëdhënësi Bajram Krasniqi, për Radio KFOR-in tha se, “Gjatë dy viteve të fundit (2016 / 2017), numri i ankesave të raportuara në polici për diskriminime të ndryshme, si për nxitje të urrejtjes, mosdurim kombëtarë, racor, fetar apo etnik është gjithësjet 27 raste, apo 11 raste në vitin 2016 dhe 16 raste të raportuara në vitin 2017.

më shumë...


1000 fidane më shumë në Ditën Ndërkombëtare të Pyjeve

21.03.18

Asambleja e Përgjithshme e Kombeve të Bashkuara e shpalli datën 21 mars si Ditën Ndërkombëtare të Pyjeve, duke pasur për synim ndërgjegjësimin për rëndësinë dhe funksionin thëlbësor që kanë pyjet dhe pemët në jetën e të gjithëve.
Kjo ditë e cila inkurajon shtetet pjesëmarrëse të ndërmarrin iniciativa dhe aktivitete që përfshijnë pyjet dhe pemët, po shënohet edhe në Kosovë.
Drejtori për Menaxhim të Pyjeve në Agjencionin e Pyjeve të Kosovës, Faruk Bojaxhiu, për Radio KFOR-in tregoi për aktivitete me rastin e shënimit të kësaj dite:

Kemi planifikuar disa aktivitete simbolike sa i përketë kësaj date, realisht kemi paraparë që të bëhet pyllëzimi i njëmijë (1000) fidaneve të llojeve të ndryshme të marrura si produkte të fidanishtes tonë që e kemi në Pejë dhe këto fidane do të mbillen në disa zona në komunën e Rahovecit dhe Gjakovës”.
Me një sipërfaqe prej 481 mijë hektarë, Kosova vazhdon të përballet me prerje ilegale të cilat dëmtojnë në masë pyjet.
Z. Bojaxhiu poashtu tha që në rastet kur një hapësirë pyjore jepet në shftytëzim për aktivitete të ndryshme, palët obligohet përmes mekanizmave ligjor që pas përfundimti të aktivitietit, të bëjnë planin e rikultivimit-kthimin në gjendje të mëparëshme të pyjeve. 

më shumë...


21 Marsi, Dita Botërore e Poezisë

21.03.18

Mendimet e kokës dhe gjendjes shpirtërore shpeshherë shprehen me vargje, e vargjet e pëlqyera lexohen gjithandej dhe barten gjeneratë pas gjenerate, duke i shndërruar në këngë, në letra dashurie, dhe dedikime të veçanta. Duke e vlerësuar këtë magji të poezisë, Organizata për Edukim, Shkencë dhe Kulturë e Kombeve të Bashkuara(UNESCO), në vitin 1999, vendosi që datën 21 Mars ta shpall si Ditën Botërore të Poezisë. Përveç krijimit të një dite të veçantë dedikuar poezisë dhe krijimtarisë poetike, qëllimi i kësaj dite është përkrahja e leximit të poezisë, nxitja e krijimtarisë poetike dhe botimi i saj.

Pikërisht për këtë ditë ne morëm një prononcim nga poetja e mirënjohur Ilire Zajmi, e cila për dëgjuesit e Radio KFOR-it, tha: “Dita Botërore e Poezisë është një mundësi shumë e mirë për të kujtuar poezinë, pra ‘Hyjneshën e fjalës’, por vet qëllimi i shënimit të kësaj dite është konceptuar si ftesë për të reflektuar mbi fuqinë e gjuhës dhe vendosjen e urave lidhëse në mes të poezisë dhe formave të tjera të artit, siç janë vallëzimi, piktura etj., mirëpo gjithashtu njëra ndër qëllimet pse kjo ditë festohet është që të mbështesë edhe poetët e rinj, t’i promovojë ata dhe natyrisht të krijojnë një imazh tërheqës për poetin në shoqëri.”

më shumë...


Sot shënohet Dita Ndërkombëtare e Shëndetit Oral

20.03.18

Dita Botërore e Shëndetit Oral festohet globalisht çdo vit më 20 mars. Kjo ditë organizohet nga Federata Botërore e Stomatologjisë dhe është fushata më e madhe e ndërgjegjësimit global për shëndetin oral.

Çdo vit shpërndahen mesazhe për praktikat e mira të higjienës orale tek të rriturit dhe fëmijët duke treguar për rëndësinë e shëndetit optimal oral, në ruajtjen e shëndetit dhe mirëqenies së përgjithshme.

Edhe në Kosovë kjo ditë organizohet me aktivitete të shumta për rëndësinë e shëndetit oral. Mbi 1500 nxënës pritet të marrin pjesë në ngjarjen e organizuar nga dentisti Xheladin Ujkani në sheshin e Prishtinës për të diskutuar dhe prezantuar mënyrat e ruajtjes së shëndetit oral. Fëmijet po ashtu do të interpretojnë këngën ‘Dhëmbë të shëndoshë, fëmijë të lumtur’, një këngë sensibiluzuese për kujdesin oral.
Dentisti Agon Gola, për Radio KFOR-in tregoi për rëndësinë e kujdesit të shëndetit oral:

Kjo ditë ka si synim ndërgjegjësimin e popullatës  për shëndetin oral që të kujdesemi sa më shumë për higjienën e gojës dhe ti parandalojmë sëmundjet e dhëmbëve. Rëndësi të madhe ka pastrami i dhëmbëve që duhet të bëhet minimumi dy herë në ditë, nga dy minuta me pastë të dhëmbëve dhe me brushë mesatare.” theksoi Gola.

më shumë...


Java e Gruas 2018

20.03.18

Java e Gruas ka mbledhur edhe sot (20.03.18) gratë dhe burra lider të së ardhmes nga të gjitha segmentet e shoqërisë për të marrë pjesë në një javë diskutimi ku ato do të mund të diskutojnë, mësojnë dhe forcojnë shkathtësitë dhe teknikat për tu bërë më efektive në fushën e tyre.

“Gati për qeverisje të përgjegjshme” – është tema e përgjithshme e Javës së Gruas 2018. Këtë vit programi synon të zgjeroj njohuritë dhe kuptueshëmërinë e pjesëmarrësve rreth nevojës për qeverisje më të përgjegjshme dhe llogaridhënëse në Kosovë. Diskutimet dhe sesionet për avancim të shkathtësive gjatë Javës së Gruas do të adresojnë temat si integriteti politik, transparenca legjislative, korrupsioni, ekstremizmi radikal, përfshirja e viktimave të dhunës seksuale gjatë luftës, të drejtat pronësore të grave, mediat sociale dhe edukimi demokratik. Java e Gruas 2018 do të ofrojë një platformë të hapur diskutimi dhe analiza për politika që ndërlidhen me këta sektorë, në mënyrë që gratë dhe të rinjët liderë të së ardhmes, të jenë të përgatitur, si avokues dhe vendimmarrës ndaj ndryshimeve thelbësore.

më shumë...


Vazhdojnë aktivitetet “Javët e Frankofonisë”

20.03.18

Organizimi tashmë tradicional “Javët e Frankofonisë në Kosovë” e cila filloi më 7 mars është duke vazhduar suksesshëm me të gjitha aktivitetet e parapara, të cilat do të zhvillohen deri më 31 mars.

Përveç përfaqësuesve diplomatik të Francës, Belgjikës, Luksemburgut, Zvicrës,  Aleancës franceze në Prishtinës, etj., në këto aktivitete të shumta është duke luajtur një rol të madh edhe Ministria e Punëve të Jashtme të Kosovës, e cila është edhe koordinatore vendore e frankofonisë në Kosovë.
Enkas për dëgjuesit e Radio KFOR-it, ne morëm një prononcim nga udhëheqësi i komunikimit dhe diplomacisë publike në Ministrinë e Punëve të Jashtme, Sami Kastrati.

“Ministria e Punëve të Jashtme i ka mbështetur aktivitetet e tyre dhe do të vazhdojë të jetë partner i fuqishëm edhe në të ardhmen. Në këtë kuadër ne si anëtarë vëzhgues të organizatës ndërkombëtare të frankofonisë që nga viti 2014-të synojmë që të promovojmë vlerat e frankofonisë në vendin tonë, nëpërmjet aktiviteteve të ndryshme, që përfshinë, por nuk kufizohen vetëm në organizimin e konferencave, shfaqjen e filmave, gastronomi, kuize të ndryshme për fëmijë dhe aktivitete të tjera.”

më shumë...