< Para 1 2 3 4 5 6576 577 578 Pas >

Komuna e Prishtinës ndan bursa për studentë

01.02.18

120 bursa do të ndahen nga  Komuna e Prishtinës,  për studentët që studiojnë në universitetet publike të Kosovës, për vitin akademik 2017 /2018.

Konkursi mbetet i hapur 15 ditë, nga dita e shpalljes në mjetet e informimit publik. Aplikacioni i kërkesës merret dhe i plotësuar dorëzohet në sportelet e katit përdhes të Komunës së Prishtinës (ndërtesa e vjetër), çdo ditë pune prej orës 10:00 deri 15:00.

Kandidatëve të cilëve iu ndahet bursa duhet të nënshkruajnë një kontratë të veçantë,  ku do të precizohen kushtet, obligimet dhe detyrat e të dyja palëve, komunës dhe studentit/studentes.

Më poshtë  mund t’i lexoni edhe kriteret që duhet plotësuar për të qenë fitues i bursës.

më shumë...


Adrola Dushi poston foto me Jeniffer Lopez - Foto

31.01.18

Më e bukura e Shqipërisë, ish-Miss  Universe Albania  2012, Adrola Dushi, e cila është duke zhvilluar karrierën e saj si modele në SHBA, së fundmi ka postuar në rrjetet sociale një foto përkrah divës latine me famë botërore, Jennifer Lopez.
Bukuroshet, këtë foto e kanë realizuar teksa kalonin në tapetin e kuq në koncertin e përvitshëm ‘Calibash’.
“E mrekullueshme”, ka shkruar Adrola Dushi në mbishkrimin e fotografisë në faqen e saj zyrtare në Instagram.

Përndryshe, bukuroshja edhe pse nënë e një djali, nuk ndalet së pasuri suksese të njëpasnjëshme në fushën e modës në SHBA.

më shumë...


Prishtina sot pa automjete në mbrojtje të ambientit

31.01.18

Në Prishtinë gjatë ditës së sotme është ndaluar lëvizja e automjeteve nga ora 06:00 e mëngjesit dhe do të vazhdoj të jetë e mbyllur për qarkullim deri në orën 22:00.
Ky vendim erdhi nga Ministrisa e Mjedisit dhe Planifikimit Hapësinor në bashkëpunim me Kuvendin Komunal të Prishtinës, të cilët u koordinuan për të marrur masa parandaluese të ndotjes së ajrit në kryeqytet.

Më këtë rast, zyrtarja për media në komunën e Prishtinës, Miranda Mullafazliu, për Radio KFOR-in tha se, çdo gjë po shkon sipas planifikimit dhe kryqytetasit janë treguar mirëkuptues duke minimizuar lëvizjen me automjete.

“Sot në mëngjes ky vendim ka filluar së zbatuari nga ana e Policisë së Kosovës, të cilët së bashku me ekipet e tyre dhe Inspeksionin e Komunës së Prishtinës janë angazhuar nëpër të gjitha pikat e caktuara në zonat e ndaluara dhe kemi hasur në një mirëkuptim nga ana e qytetarëve dhe kemi marrë përgjigje pozitive nga ana e tyre” u shpreh Znj. Miranda. 

Ndërsa, sa i përket ankesave të prishtinasve në lidhje me lirimin nga pagesa për transportin urban, Znj. Mullafazliu sqaroi:

më shumë...


Masa emergjente për parandalimin e ndotjes së ajrit

31.01.18

Ministria e Mjedisit dhe Planifikimit Hapësinor dhe Kuvendi Komunal i Prishtines kanë marrë vendim pas situates alarmante të ndotjes së ajrit në kryeqytet. Në vendimin e tyre ndalohet të bëhet shitja e thëngjillit brenda territorit të Komunës së Prishtinës. Po ashtu, sot nga ora 06:00 deri në orën 22:00 ndalohet qarkullimi i të gjitha automjeteve brenda qytetit të Prishtinës. Ndërkaq, automjetet që do të kenë liri të lëvizjes janë transporti publik, automjetet emergjente, ato të policisë së Kosovës, FSK-së, Kforit, Eulexit, automjetet e misioneve diplomatike në vend dhe taksi të licencuara. 

më shumë...


Rihapet ura “By Pass Bridge” në Mitrovicë

30.01.18

Falë punës së pakursyer të pjesëtarëve të FSK-së dhe përkrahjes së vazhdueshme të KFOR-it sot u bë rihapja e urës ‘By Pass Bridge’, e cila ndodhet në hyrje të Mitrovicës.  Në përurimin e kësaj ure të pranishëm ishin ministri i FSK-së Rrustem Berisha, komandanti i KFOR-it në Kosovë, gjeneralmajor Salvatore Cuoci, komandanti i FSK-së, gjenerallejtnant Rahman Rama, pjesëtarë të KFOR-it e FSK-së, si dhe qytetarë të ndryshëm. 

më shumë...


Arkitektja Arta Basha Jakupi e suksesshme edhe në Amerikë

30.01.18

Pas sukseseve të njëpasnjëshme në fushën e arkitekturës, Prof. Ass. Dr. Arta Basha Jakupi, vazhdon ngritjen e saj akademike përmes kërkimeve të mëtejme shkencore.

Aktualisht Prof. Arta ndodhet në Universitetin “Massachusets Institute of Technology”, në Boston të SHBA, si përfituese e grantit “Fulbright Scholar” nga Departamenti i Shteteve të Bashkuara të Amerikës, i cili cilësohet si një nga grantet më prestigjioze.

Në bazë të rangimit ‘QS World University Rankings’, Universiteti “Massachusets Institute of Technology”, rangohet si Universiteti nr.1 në botë në lëminë e arkitekturës.

Në këtë mënyrë, nuk do të jetë përfituese vetëm profesoresha Arta dhe studentët, të cilët do të mund të përfitojnë nga njohuritë e saj, por dhe Fakulteti i Ndërtimtarisë dhe Universiteti i Prishtinës në përgjithësi.

“Në këtë mënyrë do të mund të krijohet mundësia e një bashkëpunimi në mes dy universiteteve respektive, për projekte, konferenca apo trajnime të ndryshme në të ardhmen”, theksoi mes tjerash per Radio KFOR-in, Profesoreshë Arta.

më shumë...


Ndahen çmimet ‘Grammy Awards’ - Lista e fituesve

30.01.18

Ngjarja më e rëndësishme në industrinë e muzikës ‘Grammy Awards’ u mbajt këtë të dielë (28.01.18) në Los Angeles të SHBA-ve. Në këtë ngjarje të madhe artistike të pranishëm ishim figurat më të mëdha në botën e artit, muzikës dhe televizionit. Në skenën e këtij organizimi performuan shumë artistë të cilët sollën emocion përmes këngëve të tyre. Pop-këngëtarja ‘Kesha’, dha një fjalim emocionues për eksperiencën e saj të hidhur me abuzim seksual dhe pabarazitë gjinore.

Ndërkaq fituesi kryesor i kësaj nate, ishte Bruno Mars i cili fitoi çmimin për albumin më të mirë të titulluar ‘24K Magic’, po ashtu edhe çmimin për këngën më të mirë “ That’s what I like”. Këngëtari i famshem Ed Sheeran fitoi çmimin për performancë solo më të mirë, me kengën “Shape of You”, ndërkaq, artistja e re më e mirë u shpall Alessia Cara.
Rihanna po ashtu ishte një nga fitueset në kategorinë e këngës më të mirë ‘Rap’ me bashkëpunimin me rap këngëtarin Kendrick Lamar.
Në këtë ngjarje të madhe të këngës të pranishëm ishin edhe këngëtaret shqiptare, Rita Ora dhe Bebe Rexha të cilat morën kritika pozitive për paraqitjen e tyre.

Më poshtë lajmit mund të njiheni me fituesit e çmimeve ‘Grammy Awards’ 2018: 

më shumë...


Nesër Shërbimi i Trafikut Urban në Prishtinë pa pagesë

30.01.18

Për shkak të uljes së nivelit të ndotjes së ajrit, nesër (31.01.18) do të bëhet reduktimi i numrit të makinave që qarkullojnë në kryeqytet, qoftë përmes ndalimit të të gjitha makinave që vijnë nga qytetet tjera, qoftë përmes seleksionimit të qarkullimit të tyre, varësisht numrit të targave.

Zyrtari përgjegjës për Komunikim në Komunën e Prishtinës, Adonis Tahiri, për Radio KFOR-in tha se nesër (31.01.2018), shërbimi i Trafikut Urban në tërë qytetin e Prishtinës, do të jetë pa pagesë, mirëpo ende nuk është konfirmuar se sa do të zgjasë kjo periudhë, pasi që kjo do të varet se sa do të zgjasë periudha emërgjente e ndotjes së ajrit.

 

më shumë...


Kuratori i njohur vjen në Prishtinë

29.01.18

Kuratori i njohur nga Izraeli Avi Lubin, do të mbajë një ligjëratë nesër (30.01.2018) në orën 18:00, në Galerinë Kombëtare të Kosovës, në kuadër të programit publik të ligjëratave.

Artisti, Lubin do të prezantojë punën e tij mbresëlënëse si kurator, mësimdhënës dhe publicist.

Publiku i Kosovës, posaçërisht dashamirët e artit, do të kenë mundësi të informohen për trendet e artit bashkëkohor në Izrael. 

më shumë...


Bebe Rexha feat.Camila Cabello?!

29.01.18

Këngëtarja e suksesshme shqiptare Bebe Rexha, përmes Instagram-it të saj ka njoftuar kështu: “Po planifikojmë diçka…”, vetëm kaq, ka mjaftuar për të “ndezur” kurreshtjen e adhuruesve. Së fundmi ajo ka pohuar se ka nisur punën për një këngë të re, ku më tutje ajo ka treguar se është duke bashkëpunuar edhe me yllin e këngës, Camila Cabello-n.Karla Camila Cabello Estrabao është një këngëtare dhe tekstshkruese kubano-amerikane. Ajo u bë e famshme me grupin muzikor “Fifth Harmony”.

më shumë...


< Para 1 2 3 4 5 6576 577 578 Pas >