< Para 1 2 3 4 5 6564 565 566 Pas >

YOUTH SYMPOSIUM – Ambasadorët e rinj

26.01.17

Më 30 janar në Sheshin 21 duke filluar nga ora 14:00 do të mbahet Simpoziumi për të rinj. Qëllimi i kësaj ngjarje është fuqizimi i rinisë në shprehjen e ideve. Gjithashtu me këtë rast, Forumi për Iniciativë Qytetare do të shfaq punën e tij si ambasadorë, do të emitohet filmi "BrendaPerBrenda" kurse për muzikë do të kujdeset bendi The 99s. 

më shumë...


Trupa e Baletit të Kosovës vjen me premierën e parë këtë vit

25.01.17

Baleti Kombëtar i Kosovës, në muajin shkurt do të sjell para publikut premierën e re. Bëhet fjalë për shfaqjën “Drejtësi Tranzicionale”, koreografe e së cilës është amerikanja Christie Coleman. Shfaqja do të realizohet në bazë të intervistave të ndryshme, me njerëz të ndryshëm, në vende të ndryshme të botës të realizuara nga vetë koreografja në fjalë. Premiera do të mbahet më 23 shkurt 2017 kurse repriza e parë më 24 shkurt në Teatrin Kombëtar të Kosovës. 

më shumë...


Shpallen nominimet pë çmimet ‘OSCAR 2017’ - Lista

24.01.17

Janë shpallur sot të gjitha nominimet, kandidat për çmimin ‘OSCAR 2017’.
Këtë vit filmi ‘La La Land’ ka thyer të gjitha rekordet për nominime, duke arritur që të nominohet në 14 kategori të ndryshme.
Filmat me më së shumti nominime këtë vit janë: Hacksaw Ridge, Lion dhe Manchester by the Sea’ (6 nominime), Arrival dhe Moonlight (5 nominime), si dhe Fences dhe Hell or High Water (4 nominime).

Ceremonia e ndarjes së çmimeve ‘Oscar 2017’, e 89 me radhë do të mbahet më datën 26 Shkurt, me nikoqir Jimmy Kimmel, në teatrin ‘Dolby Theatre’ në Hollywood.

Më poshtë lajmit mund të shihni komplet listën e të nominuarve për çmimin ‘OSCAR 2017’:

më shumë...


Këngëtari turk shokon: Unë jam baba i Adele!

24.01.17

Një këngëtar turk i muzikës folk ka shokuar të gjithë me deklaratën e tij të fundit dhënë mediave turke, shkruan ‘DailySabah’.
Këngëtari në fjalë, nihet me emrin Mehmet Asar, një 52 vjeçar, i cili është nga qyteti turistik i Egjeut, Bodrum dhe pretendon se ai është babai i vërtetë i këngëtares Adele.

Në deklaratën e tij, ai ka thënë se ka pasur një romancë të shkurtër me mamanë e këngëtares Adele, Penny Adkins, gjatë kohës që kjo e fundi ka qenë për pushime në Bodrum, në Qershor të vitit 1987.

 Më tej në deklaratën e tij, këngëtari turk kishte thënë:
 “E kam dërguar Penny Adkins dhe miqtë e saj për një vizitë në gjirin e Bodrumit dhe Pamukkale, për dy javë rresht.  Aty u njoha me Penny’n, ku ajo u prezantua si infermiere dhe ne filluam ta pëlqenim njëri-tjetrin dhe patëm një aferë dyjavore. Ne e mbajtëm lidhjen edhe pasi që ajo u kthye në Londër dhe pas një muaji ajo erdhi përsëri në Bodrum edhe dy herë të tjera dhe qëndroi nga një muaj. Ne mbajtëm lidhjen edhe një kohë të gjatë vetëm me biseda telefonike, mirëpo në atë kohë ishte edhe e vështirë edhe shtrenjtë të bisedoje në telefon.”, ka thënë Asar duke publikuar edhe një foto me nënën e këngëtares Adele.

më shumë...


Balkan Myth Busters bashkon rininë në Hoçë të Madhe

20.01.17

Balkan Myth Busters organizon në Hoçë të Madhe nga 13 deri 23 mars shkëmbimin, i cili do të bashkoj rreth 30 të rinj nga Greqia, Maqedonia, Serbia, Bullgaria, Gjermania dhe Kosova. Ky shkëmbim organizohet në kuadër të programit Erasmus + dhe u ofron pjesëmarrësve mundësinë për të diskutuar tema të ndryshme si dhe të mësojnë në lidhje me njëri-tjetrin, popujve dhe kulturave të ndryshme. 

më shumë...


The Weeknd sjell video premierën ‘Party Monster’ - Video

13.01.17

The Weeknd po vazhdon me na kënaq me këngë të reja edhe në këtë fillim vit.
Këngëtari Abel Makkonen Tesfaye apo ndryshe i njohur në skenë me emrin The Weeknd, ka publikuar video premierën për këngën më të re të titulluar ‘Party Monster’, në të cilën ka bashkëpunuar me këngëtaren Lana Del Rey.

Kënga në fjalë është shkëputur nga studio albumi më i ri i këngëtarit, të cilin e ka emërtuar ‘Starboy’.

Më posht lajmit ju sjellim video premierën e këngës  “Party Monster” nga The Weeknd:

më shumë...


The Chainsmokers me vargje nostalgjike në singlin e ri ‘Paris’ - Audio

13.01.17

Dueti The Chainsmokers kanë publikuar singlin e tyre më të ri, kësaj radhe një tjetër këngë nostalgjike, mirëpo dedikuar qytetit të dashurisë, Parisit.
Pas singlit të tyre të suksesshëm ‘Closer’, dueti tani ka bashkëpunuar me një tjetër këngëtare, Victoria Zaro.

Lansimin e këngës së re Taggart e lajmëroi përmes rrjetit social Twitter, ku shpjegoi se ai ka dëshirë që të shkruaj tekste këngësh që tregojnë momente të vogla, sepse më pas njerëzit e kanë më të lehtë që këto këngë t’i adaptojnë dhe ti lidhin me kujtimet e tyre personale.
Më posht lajmit ju sjellim audio premierën’Paris’ nga The Chainsmokers:

më shumë...


Dua Lipa e para në top listën Amerikane - Foto

05.01.17

Këngëtarja Dua Lipa, është duke udhëhequr top-listën Amerikane Billboard “Dance Club Songs”, me këngën e saj të titulluar “Blow Your Mind (Mwah)”.

E veçanta e këtij lajmi është se këngëtarja shqiptare Lipa, ka lënë prapa yje të mëdhenjë botërorë, si Rihanna me këngën “Love On The Brian”, e cila radhitet në pozitën e dytë. Shumë pas Lipës janë radhitur edhe yjet, si: Sia, The Weeknd, Bruno Mars, Emelie Sande dhe shumë të tjerë.
Më poshta lajmit ju sjellim video klipin e këngës “Blow Your Mind (Mwah)” si dhe top listën e “Dance Club Songs”, ku Dua Lipa radhitet e para:

më shumë...


Bebe Rexha, pop këngëtarja më e dëgjuar në radio stacione - Video

05.01.17

Ka përfunduar votimi për këngëtarët më të dëgjuar në radio stacione, i organizuar çdo vit nga monitoruesit e ‘Mediabase’.
Sipas tyre, këngëtarja Bebe Rexha është përzgjedhur pop këngëtarja më e transmetuar në 32 radio stacione më të njohura botërore për vitin që e lamë pas.
Bebe Rexha me këngën “I Got You”, është këngëtarja më e dëgjuar në 32 radio, e pasuar nga Drake me këngën “Fake Love”, i cili radhitet në pozitën e dytë, më i dëgjuari në 30 radio stacione, ndërsa në pozitën e tretë radhitet The Weeknd me këngën “I feel It coming”, i dëgjuar në 29 radio stacione.

Më posht lajmit ju sjellim këngën më të dëgjuar të 32 radio stacioneve më të njohura në botë, Bebe Rexha ‘I Got You’:

më shumë...


Ryan Reynolds zbulon yllin e tij në ‘Hollywood Walk Fame’ - Video

16.12.16

Aktori i famshëm Ryan Reynolds, i cili para pak ditësh u nderua me çmimin “Critics 'Choice Awards’, tani ai ka forcuar përgjithmonë karrierën e tij, duke zbuluar edhe yllin e tij në bulevardin ‘Hollywood Walk of Fame’.

Ceremonia e zbulimit të yllit me emrin e tij u zhvillua të enjten (16.12.16), në prani të familjes së tij të mrekullueshme, kolegëve dhe miqve të tij.
Aktori i filmit komik ‘Deadpool’, Reynolds në fjalimin e tij të mbajtur në këtë ceremoni, foli për të arriturat e tij, mirëpo ai më së shumti falenderoi bashkëshorten e tij, njiherit dhe aktoren Blake Lively, ku ndër të tjera ai tha:
"Dua të falenderoj gruan time, Blake, e cila është këtu me ne dhe e cila është gjithçka për mua. Ti je gjëja më e mirë që më ka ndodhur ndonjëherë. ", tha ai.

"Ju më bëni çdo gjë më të mirë. Ju bëni çdo gjë në jetën time më të mirë. Ju më keni dhënë dy fëmijët më të pabesueshëm, që kam shpresuar ndonjëherë që ti kam.... Ti më ke bërë baba të ëndrrave të mia, kur unë mendova se kishta potencial vetëm që të jem xhaxha argëtues. "

Pas këtij fjalimi dhe zbulimit të yllit në bulevardin e të famshmëve, aktori Ryan shfrytëzoi rastin që të fotografohet bashk me familjen, gruan Blake dhe dy vajzat e tyre, 2 vjeçarja James dhe vajza tjetër e cila ka lindur në muajin Shtator, mirëpo çifti emrin e vajzës së lindur në Shtator të këtij viti, nuk e ka bërë publik për media.
Kjo ishte paraqitja e parë publike e çiftit Blake Lively dhe Ryan Reynolds, me dy vajzat e tyre, në tapetin e kuq.
Më posht lajmit mund të shihni disa foto dhe një video kur aktori Kanadez, Ryan zbulon yllin e tij të 2.596, në bulevardin ‘Hollywood Walk Fame’:

më shumë...


< Para 1 2 3 4 5 6564 565 566 Pas >